Kamień to szlachetny i ponadczasowy materiał, który od lat inspiruje projektantów wnętrz. Dziś stanowi jeden z silniejszych trendów w urządzaniu wnętrz. Może podkreślać surowość designerskich aranżacji lub wskazywać na bliskość z naturą. Jak wykorzystać kamień w kuchni i jadalni?

Od kilku sezonów we wnętrzarskim świecie zauważyć można tendencję tech-free, który interpretować można jako odpoczynek od technologii i powrót do natury. Zwolennicy tego nurtu przekonują, że proste i zgodne z naturą aranżacje są wybawieniem dla współczesnego człowieka.

Kamień w designie wpisuje się w nurt tech-free, a jednocześnie pozwala domownikom wyrazić własny styl i osobowość. To jeden z atrybutów trendu organicznego, czyli wnętrz inspirowanych naturą. Połączony z drewnem i tekstyliami staje się „ciepły”, a przez to wyśmienicie pasuje do przytulnych aranżacji – skandynawskich, boho i rustykalnych. Natomiast użycie kamienia w dużej ilości spowoduje, że wnętrze zyska bezkompromisowy look, zgodny z nowoczesnym lub japońskim minimalizmem.

Blat kuchenny z naturalnego kamienia (marmuru, granitu, piaskowca) to przedmiot pożądania osób, które we wnętrzach szukają ekskluzywnego designu. Niestety, ceny kamiennych blatów bywają bardzo wysokie, a uwielbiany przez estetów marmur może być dość kłopotliwy w utrzymaniu.

Możesz jednak poprzestać na zdecydowanie tańszej alternatywie – blaty laminowane naśladujące marmur czy granit mieszczą się w budżecie standardowej kuchni, są stosunkowo lekkie i nie wymagają żadnej impregnacji.

Blat o wyglądzie ciemnego kamienia pasuje zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych czy loftowych wnętrz. W wersji eleganckiej możesz postawić na kontrast z białymi szafkami, ale jeśli wolisz coś przytulniejszego, wybierz szafki drewniane. Biały kamień z wyrazistym unerwieniem dobrze komponuje się z frontami ramiakowymi (np. białymi lub szarymi). W kuchni skandynawskiej lub minimalistycznej sprawdzą się kamienie z subtelnymi żyłkami. Z kolei wielokolorowe granity dobrze wyglądają w aranżacjach klasycznych i kolonialnych.