Dbanie o drewniane okna odwdzięczy się po latach, kiedy mimo upływu czasu ramy nadal będą w doskonałym stanie. Pielęgnacja drewnianych okien nie musi być wcale trudna ani żmudna, co postaramy się udowodnić poniżej.

Regularne mycie i odkurzanie ram i szyb

Mycie to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, a nie tylko estetyczny. Aby wykonać go prawidłowo, należy najpierw za pomocą miękkiej ściereczki, najlepiej bawełnianej, usunąć kurz i powierzchniowe zabrudzenia. Następnie można przystąpić do mycia. Do drewnianych okien można użyć specjalistycznego płynu, ale równie dobrze sprawdzi się odrobina mydła lub płynu do mycia naczyń. Wodnym roztworem detergentu można myc nie tylko okna, ale i ramę, oczywiście przy użyciu miękkiej ściereczki lub gąbki. Wybierając detergent, należy zwrócić uwagę, by nie był żrący i nie zawierał środków ściernych ani amoniaku, który jest szkodliwy dla lakieru.

Lakierowanie drewnianych okien

Lakier przestaje spełniać swoje zadanie pod wpływem czynników atmosferycznych oraz zanieczyszczeń. Dlatego należy regularnie czyścić okna. Na pogodę wpływu nie mamy, dlatego trzeba przed sezonem letnim i zimowym sprawdzić stan lakieru, a w razie potrzeby naprawić uszkodzenia. Wybrane miejsce należy umyć, osuszyć i wygładzić papierem ściernym o drobnej granulacji. Tak przygotowane miejsce można pomalować i zalakierować. Lakier powinien jednak być dobrany do gatunku i rodzaju drewna.

Renowacja uszczelek i okuć

Uszczelki i metalowe elementy codziennie narażone są na obciążenia mechaniczne, wilgoć zmiany temperatury i warunki atmosferyczne, co wpływa na ich zużywanie się. Raz w roku warto użyć smaru w sprayu, sprawdzić stan uszczelek i ewentualnie je wymienić. W razie niedomykania lub obniżenia się okna należy je wyregulować śrubami przy zawiasach.

Wróć