Zadaniem zadaszenia tarasowego jest ochrona tarasu przed deszczem i nadmiernym słońcem. Dostępnych jest kilka nowoczesnych rozwiązań, a każde ma zalety i wady, które warto wziąć pod uwagę podczas planowania przydomowego tarasu. Prezentujemy najpopularniejsze z nich.

Co brać pod uwagę podczas wyboru zadaszenia tarasowego?

Zawsze warto kierować się stylem całego domu, a zwłaszcza dachu, najlepiej, gdyby zadaszenie wiaty tarasowej było jego przedłużeniem pod względem estetycznym. Ciekawym pomysłem jest połączenie różnych materiałów, jednak przede wszystkim warto kierować się swoimi upodobaniami po uwzględnieniu wad i zalet każdego rozwiązania.

Zadaszenie tarasu z obrotowych lameli

Ogromną zaletą obrotowych lameli jest możliwość samodzielnego regulowania stopnia ochrony przeciwsłonecznej i wentylacji, natomiast całkowicie zamknięte lamele doskonale ochronią także przed deszczem.  Listwy potrzebne do zbudowania zadaszenia z lameli wykonane są z aluminium, co sprawia, że takie rozwiązanie jest wyjątkowo trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne.

Zadaszenie tarasu z tkaniny, czyli markiza

Zadaniem markizy jest ochrona tarasu przed słońcem, ale jednak nie przed deszczem, mimo że produkuje się ja z impregnowanego materiału. Zaletą markizy jest jej lekkość, nie tylko pod względem wagi, ale również wyglądu. Do tego nie zajmuje wiele miejsca na tarasie, ponieważ może opierać się na niewielkich wspornikach. Idealnie sprawdzi się w domach w stylu wiejskim.

Zadaszenie tarasu z pleksi

Z pleksi wykonuje się panele montowane później na ramie wykonanej z drewna lub metalu. Sprawdzą się na tarasach od strony północnej, ponieważ przepuszczają bardzo dużo światła słonecznego. Nic nie stoi na przeszkodzie, by stały od strony południowej, jeśli taras ma być bardzo jasny, ponieważ nie przepuszczają szkodliwego promieniowania UV.

Wróć