Okna zabytkowe są wyjątkowym produktem, ponieważ muszą wiernie odwzorowywać stare okna i jednocześnie posiadać wszystkie zalety okien wyprodukowanych z użyciem najnowocześniejszej technologii. Poniżej wyjaśniamy, gdzie te wyjątkowe okna najczęściej znajdują zastosowanie.

Gdzie pasują okna zabytkowe?

Okna zabytkowe pasują przede wszystkim do historycznych elewacji i wnętrz. Idealnie skomponują się ze starymi kamienicami, pałacami, zamkami, ale również z nowymi budynkami, ale utrzymanymi w starej stylistyce. Ważne jest to, że okna zabytkowe są wykonane z drewna — gdyby w starej zabudowie zastosować okna plastikowe, to w żaden sposób nie pasowałyby do całości. Drewno ma również tę przewagę, że pozwala na wierne odwzorowanie dawnych zdobień i detali. Ma to szczególne znaczenie, gdy budynek jest pod ochroną konserwatora zabytków, który dba o to, by każdy zmieniany i odnawiany element elewacji był zgodny z historycznym pierwowzorem i stanowił kompozycyjną i stylistyczną całość.

Zalety drewnianych okien zabytkowych

Okna zabytkowe nie różnią się od standardowych, nowoczesnych okien drewnianych i posiadają wszystkie ich zalety. Zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza we wnętrzach, co jest niezwykle ważne w obiektach z zabytkowym i cennym wnętrzem. Poza tym są bardzo wygodne w użytkowaniu. Charakteryzują się trwałością i solidnym wykonaniem, a także odpornością na uszkodzenia. Warto mieć na uwadze, że okna zabytkowe można pod każdym względem dopasować do obiektu: przede wszystkim pod względem profilu ramy, jej koloru oraz okapników. W ponach zabytkowych możliwe jest zastosowanie trzech szyb w celu wygłuszenia i lepszej izolacji termicznej. Polecane są również wersje antywłamaniowe. Idealnym uzupełnieniem okien zabytkowych są pasujące do nich metalowe klamki i rączki.

Wróć