Liczący już sto lat Bauhaus jest niewyczerpanym źródłem inspiracji dla designerów, artystów i architektów. To z niego wywodzi się i czerpie styl minimalistyczny oraz industrialny. Poznaj cechy charakterystyczne stylu Bauhaus i wprowadzić je do swojego salonu?

Pełne światła, otwarte przestrzenie z symbolicznym podziałem na strefy to dla Ciebie wymarzone środowisko? Urzekają Cię przestronne wnętrza z prostymi meblami i okrojoną do minimum liczbą dodatków? Na pierwszym miejscu stawiasz funkcję i użyteczność nabywanych przedmiotów? Jeśli udzielone przez Ciebie odpowiedzi na te pytania brzmią “tak”, zafascynuje Cię dorobek obchodzącej w 2019 roku setne urodziny szkoły i wywodzącego się z niej stylu Bauhaus.

Bauhaus – styl kochających funkcjonalność


Forma wynika z funkcji – oto jedno z głównych założeń stylu Bauhaus. Wnętrza urządzone w jego duchu wypełnione są meblami i dodatkami o prostych liniach i wyraźnie określonej funkcji. Sama dekoracyjność jako jedyna wartość i cecha przedmiotu to w myśl Bauhausu zbyt mało – “zamieszkujące” dom rzeczy mają poza zdobieniem przestrzeni pełnić konkretne funkcje i ułatwiać życie domowników.

Ponieważ w projektowanych w stylu Bauhaus wnętrzach nie ma miejsca na zbędne bibeloty, cała uwaga koncentruje się na nielicznych, za to przemyślanych meblach i dodatkach. Dlatego właśnie ich podstawową cechą ma być wysoka jakość i dopracowany design. Dominują tu geometryczne kształty i dokładnie opracowane proporcje.

W myśl Bauhausu – komfort i elegancja


Oszczędne w formie meble w stylu Bauhaus wyróżnia prosta i nowoczesna linia. Zyskują dzięki temu miano eleganckich i ponadczasowych. Z dopracowanego wykonania i wysokiej jakości materiałów wynika ich kolejna cecha – komfort użytkowania. To równocześnie jedno z ważnych założeń Bauhausu – stylu, który w centrum zainteresowania stawia potrzeby domowników i społeczny aspekt projektowania. Swobodny kontakt ze sobą i wygoda użytkowania funkcjonalnie urządzonej przestrzeni to jego priorytet i wyznacznik.

Dlatego właśnie urządzane przez miłośników Bauhausu wnętrza dosłownie i w przenośni otwierają się na przestrzeń i wypełniają ją tym, co służy mieszkańcom. Bez trudu dostrzeżesz w nich obecność światła i przeszkleń sprzyjających jego przedostawaniu się. Elementy szkła z łatwością wprowadzisz do swojego salonu, ustawiając w nim nowoczesny stolik czy ławę. Nie może zabraknąć również wygodnych krzeseł, najlepiej z giętymi rurami wykonanymi z chromowanej stali.