Przed przystąpieniem do budowy należy zgłosić do starostwa powiatowego zamiar postawienia wiaty. Pamiętajmy o tym, mimo że pozwolenie na budowę wiaty nie jest wymagane. Znając aspekty prawne, można zacząć prace budowlane, jednak w jaki sposób one przebiegają?

  1. Podstawa

Pierwszym krokiem jest wyznaczenie powierzchni przeznaczonej na altanę. Najprostszym rozwiązaniem jest wbicie kołków w odpowiednich miejscach i połączenie ich sznurkiem. W przypadku drewnianych, lekkich wiat stosuje się betonowe stopy fundamentowe o kształcie słupków. Osadzane są na głębokości ok. 75 cm i murowane na zaprawie cementowej. Do nich mocowane są metalowe kotwy, na których osadza się wiatę. Taka konstrukcja oddziela drewno od betonu i ziemi, ponieważ nie powinny one się ze sobą stykać.

Do tak przygotowanego fundamentu mocuje się belki podwalinowe, będące konstrukcja nośną podłogi. Koniecznie muszą być wypoziomowane i ułożone pod kątem prostym.

  1. Ściany

Deski przeznaczona na budowę ścian muszą być odpowiednio wyprofilowane. Układana jest pierwsza warstwa, po czym sprawdza się, czy zachowane są kąty proste między ścianami, a podłogą. Kolejne elementy układa się jeden na drugim. Na tym etapie można zamontować okna, jeśli projekt je przewiduje.

  1. Dach

Gdy ściany są zbudowane, montuje się zwieńczenie ścian szczytowych oraz krokwie dachowe. Na krokwiach z kolei układa się dach. Dach dwuspadowy jest zdecydowanie najbardziej efektowny i nie zalega na nim woda podczas deszczu.

  1. Podłoga

Końcowym etapem budowy wiaty ogrodowej jest wykonanie podłogi. Zazwyczaj wykonana jest ona z drewnianych desek przybijanych gwoździami.

  1. Impregnacja

Właściwa impregnacja drewna jest równie ważna jak prawidłowe i solidne wykonanie konstrukcji wiaty. Drewniane elementy zazwyczaj impregnowane są natryskowo lub tradycyjnym pędzlem o miękkim włosiu. Aby zapobiec korozji, metalowe elementy wykorzystane do budowy wiaty ogrodowej wykonane są z nierdzewnych stopów.

Wiata ogrodowa wykonana w ten sposób będzie praktycznym i estetycznym elementem ogrodu, pozwalającym na miłe spędzanie czasu na zewnątrz, niezależnie od pogody.

Wróć