Wykańczanie wnętrza rodzi wiele wątpliwości. Nadmiar możliwości sprawia, że trudno jest stworzyć idealne połączenia, które idealnie wpiszą się w wizję inwestora. Zdarza się tak, że całkowicie odmienne propozycje z zupełnie innych stylów dekoratorskich są tak samo kuszące. Dziś podpowiemy Ci, czym kierować się przy wyborze parapetu do okna, aby efekt końcowy prezentował się znakomicie.

Jak dobrze dopasować parapet do okna?

W pierwszej kolejności zastanów się, jaki rodzaj okien posiadasz w swoim wnętrzu. Zaleca się, aby białym oknom plastikowym towarzyszyły proste parapety bez bogatych zdobień, najlepiej w tej samej barwie. Może to być również parapet wykonany z drewna, jednak pomalowany białą farbą. Wówczas całość będzie komponowała się bardzo spójnie i estetycznie.

Nieco większy wybór mają posiadacze okien drewnianych. Naturalnie świetnie komponują się z nimi parapety wykonane z tego samego materiału. Tańszą, jednak równie efektowną alternatywą mogą okazać się ich wersje drewnopodobne. Do okien wykonanych z drewna bardzo dobrze pasują również parapety kamienne. Ważne jest jednak, aby dostosować ich odcień do okien.

Warto dobierać parapety także do wystroju całego pomieszczenia. Mowa tu przede wszystkim o jego kolorystyce. Pamiętaj również, że jeżeli Twoje wnętrze posiada bardzo bogate zdobienia (np. w postaci sztukaterii na ścianie), lepiej jest zdecydować się na stonowane parapety. W przypadku minimalistycznej aranżacji możesz swobodnie postawić na ozdobny parapet.

Jaką funkcję pełnią parapety?

Nie da się ukryć, że parapety traktuje się najczęściej jako element ozdobny wnętrza. Można na nich umieścić na przykład kwiaty doniczkowe, książki i inne drobne dekoracje. Nie jest to jednak ich jedyna funkcja w pomieszczeniu. Mają one przede wszystkim za zadanie chronić posadzkę oraz ściany przed potencjalnym wyciekiem wody. Oprócz tego, parapet ukierunkowuje ciepło emitowane przez umieszczony pod nim kaloryfer, dzięki czemu rozchodzi się ono równomiernie po całym pomieszczeniu.

Wróć