Drzwi wejściowe są wizytówką całego domu. Powinny być harmonijnie dobrane do całej elewacji, ale w tym wypadku wygląd to nie wszystko. Czym kierować się przy wyborze drzwi wejściowych, aby były bezpieczne i praktyczne?

Zabezpieczenie przed włamaniem

Ochrona przed włamaniem jest podstawową funkcją drzwi wejściowych, dlatego najlepiej zdecydować się na model antywłamaniowy klasy C, wyposażony w dwa zamki również klasy C, które gwarantują, że złodziej nie dostanie się do środka co najmniej przez 20 minut, nawet wyposażony w profesjonalne narzędzia. Drzwi te wykonane są ze stalowych ram i ożebrowania oraz grubych blach, co uniemożliwia wycięcie w nich dziury. Wyważenie ich jest niemożliwe ze względu na bolce wsuwające się w otwory ościeżnicy. Również zamki wyposażone są w odpowiednie rygle. Warto wspomnieć, że ochronę antywłamaniową osłabiają przeszklenia, a jeśli zdecydujemy się na taki model, to szyby powinny posiadać klasę co najmniej P4.

Ochrona przed zimnem

Izolacja cieplna zależy od materiału, który znajduje się między obudową, a ramą konstrukcyjną. Może to być wełna mineralna, pianka poliuretanowa, czasem styropian. Materiał może być także w ościeżnicy i profilu ramy, które dodatkowo powinny mieć co najmniej dwie uszczelki. Jeśli dom jest ocieplony, warto wsunąć drzwi w warstwę izolacyjna, co zapobiegnie wychładzaniu muru wokół ościeżnicy.

Izolacja akustyczna

Izolacyjność akustyczną drzwi określa współczynnik RA wyrażany w decybelach. Najpopularniejszym rozwiązaniem są drzwi z współczynnikiem RA równym 30 dB, ograniczające dźwięki o tym właśnie natężeniu.

Wygoda w użytkowaniu

Aby zapewnić maksymalny komfort, drzwi wejściowe powinny mieć minimum 90 cm szerokości i 200 cm wysokości. Umożliwi to wygodę w transporcie mebli oraz dostępność dla osób na wózkach inwalidzkich.  Jeśli są to drzwi dwuskrzydłowe, to przyjmuje się, że jedno skrzydło ma szerokość 90 cm, a drugie 40 cm. Kwestią indywidualną jest otwieranie ich do wewnątrz lub na zewnątrz. Z kolei decydując się na drzwi otwierane na zewnątrz, należy zadbać o odpowiednio duży podest, aby nie trzeba z niego schodzić podczas ich otwierania.

Zachęcamy do kontaktu, ponieważ wspólnie dobierzemy drzwi, które będą spełniały wszystkie powyższe wymagania, a także będą komponować się z elewacją domu.

Wróć