Nawiewnik okienny to niepozorny element wyposażenia okna, który pomimo swoich skromnych rozmiarów pełni bardzo ważną funkcję. Odgrywa on szczególną rolę w miejscach, w których występują trudności z wentylacją. Dowiedz się, do czego służy ten element oraz dlaczego warto go zainstalować.

Co to jest nawiewnik okienny?

Nawiewnik okienny, zwany także nawietrznikiem, to urządzenie o stosunkowo niewielkich rozmiarach oraz nieskomplikowanej budowie. Jest on montowany w oknach, aby zapewnić stałą cyrkulację powietrza. Słowem, jest odpowiedzialny za odpowiednią wentylację wnętrza.

Współczesne okna drewniane oraz plastikowe wyróżniają się bardzo dużą szczelnością. To samo dotyczy nowoczesnego budownictwa, które nastawione jest na jak największą energooszczędność domów. Takie połączenie bez odpowiedniej cyrkulacji powietrza mogłoby być szkodliwe zarówno dla budynku, jak i jego mieszkańców.

Zdecydowana większość nawiewników okiennych działa automatycznie, bez konieczności  ich samodzielnej regulacji. W zależności od jego rodzaju poziom dopływu powietrza z zewnątrz dostosowywany jest na podstawie różnicy temperatur, ciśnienia lub wilgotności.

Dlaczego warto zainstalować nawiewnik okienny?

Wiele osób zastanawia się, czy montaż nawiewników okiennych jest konieczny. Warto więc zaznaczyć, że zbyt wysoki poziom wilgoci w pomieszczeniu może mieć wiele negatywnych konsekwencji. W budynku może pojawić się grzyb lub pleśń. Konsekwencje mogą dotknąć także samych domowników. Źle wentylowane pomieszczenie odbija się na samopoczuciu mieszkańców, objawiając się najczęściej bólami głowy, alergiami, a także częstymi infekcjami dróg oddechowych.

Zastanów się nad montażem nawiewników okiennych szczególnie wtedy, gdy:

  • zaobserwujesz wilgoć na meblach lub sprzętach,
  • zauważysz, że Twoje ubrania nieprzyjemnie pachną od wilgoci,
  • używasz urządzeń gazowych,
  • zauważysz pojawiającą się pleśń lub grzyb,
  • któryś z domowników skarży się na złe samopoczucie.

Wróć