Zaparowane okna, to częsty problem, zwłaszcza jesienią i zimą. Aby mu zapobiegać, warto sprawdzić, czy wentylacja działa odpowiednio, a wilgotność w mieszkaniu nie przekracza 50%. Jeśli wszystko działa prawidłowo, proponujemy kilka szybkich sposobów na pozbycie się zaparowanych okien.

Włączanie okapu lub wyciągu podczas gotowania

Para wodna pojawia się najczęściej w kuchni lub pomieszczeniu z aneksem kuchennym, ponieważ podczas gotowania znacząco podwyższa się wilgotność powietrza. Para, która nie znajduje ujścia, gromadzi się na chłodnych szybach. Najprostszym rozwiązaniem jest włączanie okapu za każdym razem, gdy gotujemy i smażymy przez dłuższą chwilę.

Mycie szyb odpowiednimi środkami

Na rynku dostępne są produkty, które mają na celu zapobieganie osadzaniu się pary wodnej na oknach i lustrach. Jest to najszybsze rozwiązanie, ale istnieją również domowe sposoby. Można wetrzeć w szybę zwykłą piankę do golenia, a następnie wytrzeć jej nadmiar. Zadziała ona podobnie jak gotowe preparaty. Pokrycie szyby cienką warstwą roztworu gliceryny i alkoholu również ograniczy zaparowywanie okien.

Rozstawienie osuszaczy powietrza

Osuszacze powietrza występują w formie tabletek, granulek i elektrycznych urządzeń. Tabletki i granulki są tanim sposobem i warto użyć ich w strategicznych miejscach, takich jak parapet kuchenny i łazienka. Pochłaniacze elektryczne są droższe, ale monitorują poziom wilgoci na bieżąco i dopasowują do niego swoją moc.

Częste wietrzenie mieszkania

Nawet zimą trzeba wietrzyć mieszkanie, dzięki temu poprawi się wentylacja, a problem zaparowanych okien zniknie. Jeśli wietrzenie w danym momencie nie wchodzi w grę, warto chociaż rozszczelnić okna. Najczęściej montowane okna plastikowe zatrzymują nie tylko ciepło, ale i wilgoć. Okna drewniane (w Świebodzinie polecamy naszą firmę) nie są tak szczelne, ale za to umożliwiają utrzymanie we wnętrzach odpowiedniego mikroklimatu. Dobrym rozwiązaniem są również nawiewniki.

Suszarka automatyczna zamiast rozstawianej

Rozstawione suszarki z praniem nie tylko psuja wystrój i zajmują dużo miejsca, ale również przyczyniają się do gwałtownego zwiększenia wilgotności powietrza. Zakup suszarki automatycznej będzie świetnym pomysłem, zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci i pranie suszy się niemal codziennie.

Sposobów na zaparowane okna jest całkiem sporo, więc każdy znajdzie sposób idealny dla siebie.

Wróć